Jaki komputer dla grafika?

0 339

Przez wiele lat, kiedy niezależny grafik chciał dokonać zakupu nowego komputera Macintosh był to dla niego automatyczny wybór. Komputery Macintosh były super pod warunkiem, że pamięć, szybkość przetwarzania i przechowywania była odpowiednio dopasowano do dużych plików projektowych. Większość firm zajmujących się zadaniem projektowania graficznego i firm poligraficznych wykorzystywało tylko komputery Macintosh. Dziś ta tendencja się utrzymuje, ale komputery dzisiaj nie są już ograniczone wyłącznie do komputerów Macintosh. W związku z tym podjęcie decyzji co do zakupu komputera nie jest tak jednoznaczne, jak to było kiedyś – dla grafików.

Sprzęt i oprogramowanie

Sprzęt jest pierwszym czynnikiem dla większości projektantów. Chociaż komputery mogą już dzisiaj rywalizować z Maciem pod względem szybkości przetwarzania, niektórzy twierdzą, że Mac jest jeszcze bardziej wydajny w odniesieniu do przetwarzania dużych plików graficznych. Ponadto, komputery Macintosh mają lepsze wyniki jeśli chodzi o ich utrzymanie aniżeli większość komputerów. Jednak, gdy pojawia się jakiś problem sprzętowy w odniesieniu do Maca – to może kosztować więcej, kiedy trzeba go naprawić.

Oprogramowanie to miejsce w którym Macintosh bryluje w porównaniu do PC. Wszystkie główne wnioski projektowe i graficzne są dostępne dla obu platform i będą działać z podobną prędkością. Jednak system operacyjny Macintosh historycznie jest znacznie bardziej stabilny niż to co znajdujemy w systemie operacyjnym Windows, a także jest to znacznie łatwiejsze dla użytkownika końcowego pod względem rozwiązywania problemów. Dodatkowo, komputery Macintosh są znacznie mniej podatne na wirusy, spyware i adware aniżeli komputery PC, które znane są z luk w zabezpieczeniach.

Są też rozważania wykraczające poza sprzęt i oprogramowania, jakie niezależny projektant musi rozważyć. Na przykład komputery Macintosh zwykle kosztują więcej niż komputery PC. Jednak, gdy komputer jest wyposażony w gamę odpowiedniej pamięci, ma pewniak pod postacią procesora i karty graficznej nadające się do efektywnego przetwarzania plików graficznych, koszt jest dość podobny. Jeżeli projektant zdecyduje się przełączyć na jedną z tych platform wszelkie programy graficzne toi te muszą być wykupione na podstawie nowego pozwolenia, co prowadzi do tego że wielu projektantów, woli trzymać się jednej platformy.

Estetyka i interakcja

Estetyka jest często brana pod uwagę przez wielu projektantów. Komputery Macintosh wyglądają na bardziej eleganckie i minimalistycznej, a komputery PC mają zwykle bardziej standardowy wygląd. Jednak niektóre najbardziej oryginalnie zaprojektowane komputery Macintosh nie nadają się do prac projektowych, choć są fakt są dostępne w ciekawych kolorach.

Wreszcie, należy uważać i uwzględnić kwestię interakcji z zewnętrznymi dostawcami i klientami. Wiele firm poligraficznych i graficznych oraz firmy projektowe wciąż mają silne nastawienie pro-Macintosh i mogą odrzucić natywne pliki utworzone za pomocą oprogramowania PC. Jednakże, jeśli przesyłasz EPS, TIFF lub PDF pliki, różnica w platformie będzie nieznaczna.

To wszystko sprowadza się jednoznacznie do tego, że:
– wybór komputera dla grafika to bardzo osobista i indywidualna decyzja
– jeśli chce się ją podjąć naprawdę dobrze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw w tym kontekście, – warto też doradzić się jakiegoś profesjonalisty w tym temacie, najlepiej bardziej doświadczonego grafika – który ewidentnie zna się na nowoczesnym sprzęcie,
– sporo ciekawych informacji jest w Internecie, warto się z nimi porządnie zapoznać.

Zostaw odpowiedź