Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Marzy Ci się bycie grafikiem komputerowym? Uwielbiasz tworzyć, rysować, projektować? Nie przeszkadzają ci długie godziny spędzone przed komputerem? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco to bardzo prawdopodobne, że uda Ci się spełnić marzenie i realizować się jako grafik komputerowy. Zanim to się stanie, musisz jednak podjąć kilka ważnych decyzji.

Grafika komputerowa to zawód przyszłościowy, nie jest to jednak łatwa praca. Możemy spotkać się z opinią, że grafik komputerowy nie potrzebuje tak naprawdę żadnych kwalifikacji, czy też nie musi ukończyć szkoły wyższej. Projektowania grafiki można nauczyć się przecież samemu lub poprzez kursy internetowe, nie są potrzebne nam do tego studia graficzne. Czy tak jest naprawdę?

Projektowanie grafiki nie jest łatwą rzeczą i prawda jest taka, że zleceniodawcy, często nie patrzą na papierek i nie przeszkadza im fakt, że nie uczęszczaliśmy na studia graficzne. Dla osób poszukujących grafika liczą się przede wszystkim umiejętności, bogate port folio, niska cena i szybkość wykonania projektu. Przyszły grafik stoi więc przed trudnym wyborem: wybrać się na studia graficzne, czy też uczyć się samemu.

Studia graficzne

W chwili obecnej oferta szkolnictwa wyższego dla grafików jest ogromna. Studiować możemy zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Musimy jednak zadawać sobie sprawę z tego, że decydując się studia wyższe będziemy musieli poświęcić kilka lat nauki, 3 lata zajmuje otrzymanie tytułu licencjata, natomiast po 5 latach nauki możemy uzyskać tytuł magistra. Szkoły wyższe bardzo często oferują organizację praktyk zawodowych. Dobre praktyki są niezwykle ważne w zawodzie grafika komputerowego, którego praca polega głównie na projektowaniu obrazów, a jak dobrze wiemy, praktyka czyni mistrza.

Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na studia graficzne, mamy jeszcze jedno wyjście. Możemy starać się o uzyskanie tytułu technika grafiki komputerowej. Nauka na tym kierunku w szkołach policealnych odbywa się głównie w trybie zaocznym, przyszły grafik może więc jednocześnie uczyć się i pracować.

Być może jesteś osoba, która nie chce podejmować studiów ani nawet zdobyć tytułu technika grafiki komputerowej. Prawda jest taka, że grafikiem może zostać każdy kto ma trochę talentu i samozaparcia do nauki. Obecna technologia i dostęp do internetu ułatwia sprawę dla samouków, którym niepotrzebne są studia graficzne. W sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali i darmowych kursów, które wprowadzą nas krok po krok w świat grafiki komputerowej. Głównym narzędziem pracy grafika komputerowego jest oczywiście komputer, często potrzebny jest również dostęp do internetu oraz niezbędne oprogramowanie. I tutaj również sprawę ułatwia nam technologia. W sieci znajdziemy dużo darmowych programów do tworzenia grafiki zarówno wektorowej jak i rastrowej.

Jeżeli więc pragniemy zostać grafikiem komputerowym, nie potrzebujemy nakładów finansowych. Możemy zacząć tworzyć sami, z pomocą internetu zbudować własne portfolio i zdobywać klientów oraz zlecenia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.